Archiwa kategorii: Nowe technologie

Nowa ustawa konsumencka, czyli zmiany w e-commerce od grudnia 2014

Nowa ustawa konsumencka - zmiany w e-commerceNowa ustawa konsumencka a prawo e-commerce

Wiadomo już, że nowa ustawa konsumencka wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r. Oznacza to spore zmiany dla całej branży e-commerce, w tym dla wszystkich działających na rynku sklepów internetowych. O nowej ustawie o prawach konsumenta pisałam już kilka miesięcy temu we wpisie pt. „Ustawa o prawach konsumenta – czy wszyscy będą wygrani?”, a teraz znając już dokładny termin wejścia w życie tej ustawy możemy odpowiednio przygotować się do planowanych zmian.

Planowane zmiany w prawie dla sklepów internetowych

Najważniejsze zmiany w prawie e-commerce,  które wprowadza nowa ustawa konsumencka to:

  • Rozszerzony obowiązek informacyjny dla sklepów internetowych
  • Dłuższy czas na odstąpienie od umowy dla konsumenta
  • Doprecyzowanie kwestii zwrotu kosztów dostawy towaru do konsumenta w przypadku odstąpienia przez tego ostatniego od umowy
  • Możliwość odszkodowania od kupujących dla sklepu internetowego
  • Nowa nazwa przycisku złożenia zamówienia, nie budząca wątpliwości co do zamiaru zakupu i zapłaty za towar

Warto podkreślić także odpowiedzialność karno-administracyjną sklepu internetowego za uchybienie obowiązkom informacyjnym przewidzianym w projekcie nowej ustawy. Dlatego warto już dziś, korzystając z porady profesjonalisty wdrożyć wszystkie zalecenia związane z nową ustawą o prawach konsumenta.

Szkolenie dla sklepów internetowych

Ja ze swojej strony proponuję Państwu udział w szkoleniu prawnym, które będę miała przyjemność prowadzić w Krakowie i Warszawie. Szkolenie “Nowa ustawa o prawach konsumenta dla sklepów internetowych” będzie skupione na praktycznych aspektach prowadzenia sklepu internetowego, przedstawiając wchodzące w życie zmiany w formie przykładów.

Uczestnicy w trakcie dodatkowego bezpłatnego warsztatu będą brali czynny udział przy tworzeniu zapisów regulaminu e-sklepu odpowiadających wchodzącym w życie zmianom związanym z nową ustawą konsumencką, a także będą mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób na co dzień dbać o to, aby prowadzić sklep internetowy zgodnie z przepisami prawa, nie narażając się na żadne kary finansowe ze strony UOKiK.

Pytania?

Po szkoleniu zapraszam na indywidualną sesja pytań i odpowiedzi, w trakcie której będą Państwo mieli możliwość zadania wszystkich nurtujących Was pytań i uzyskania na nie profesjonalnej odpowiedzi.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tematyką zmian w prawie e-commerce, które wejdą w życie 25 grudnia 2014 roku, zapraszam na stronę dedykowaną szkoleniu poświęconemu tej tematyce: http://www.zmianywecommerce.pl/

Wezwanie do zapłaty z Kancelarii Adwokackiej Anna Łuczak

wezwanie do zapłaty z kancelariiOstatnio znowu zrobiło się głośniej w sprawie wezwania do zapłaty z kancelarii wysyłanego przez pewną warszawską kancelarię adwokacką do osób, które rzekomo rozpowszechniały cudzy utwór (w tym przypadku film) za pośrednictwem sieci peer-to-peer (P2P). Również tym razem – podobnie, jak w przypadku masowych pozwów o stosowanie przez sklepy internetowe niedozwolonych klauzul umownych – pojawiły się głosy o nieetycznym zachowaniu Pani Adwokat z Warszawy.

Winny czy niewinny?

Moim zdaniem w całym sporze trzeba wyjść jednak w pierwszej kolejności od odpowiedzi na pytanie czy osoba, która otrzymała takie pismo (wezwanie do zapłaty z kancelarii zazwyczaj kwoty 550 zł tytułem ugodowego załatwienia całej sprawy), faktycznie rozpowszechniała w Internecie cudze utwory. Jeśli tak, dywagacje na temat tego, czy wezwanie jest słuszne czy nie, przestają mieć większe znaczenie.

Wezwanie do zapłaty z kancelarii nie jest idealne

Oczywiście, samo wezwanie ma wiele mankamentów i na tym etapie postępowania, które toczy się przed Prokuraturą Rejonową w Pruszkowie można śmiało powiedzieć, że jest niejako przedwczesne. Nie zostało w nim bowiem wykazane, że osoba, do której wezwanie to jest kierowane jest faktycznym sprawcą zarzucanego mu czynu. Mało tego, wydaje się, że w obecnych czasach dowiedzenie tego będzie niezmiernie trudne, a to przede wszystkim ze względu np. na powszechność używania routerów dzielących sygnał transmisji danych na wszystkie urządzenia aktualnie znajdujące się w pomieszczeniu obsługiwanym przez takie urządzenie pod jednym, tym samym adresem IP, czy możliwość niezabezpieczenia „domowej sieci” hasłem, przez co dostęp do niej (a tym samym do tego samego adresu IP) mogą mieć także osoby trzecie, w żaden sposób nie związane z właścicielem routera. Inną sprawą jest sam fakt bezpieczeństwa korzystania z niezabezpieczonych sieci WiFi.

Z drugiej strony trzeba będzie jeszcze wykazać zamiar rozpowszechnienia utworu w celach innych niż dla własnego dozwolonego użytku, co wbrew pozorom, może również nie być takie  oczywiste.

A co mówią o tym przepisy prawa?

Sama ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi w swym art. 116 § 1 i § 4 (na które powołuje się w wezwaniu warszawska kancelaria), że kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli powyższego czynu sprawca dopuszcza się nieumyślnie, grożąca mu za nie sankcja zostaje ograniczona do kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Według przepisów, sprawa jest jasna. Rozpowszechnianie cudzych utworów jest definitywnie zabronione, a od powyższej zasady nie przewidziano żadnych wyjątków.

Sprawami takimi, jak ta opisana powyżej, zajmujemy się na co dzień w naszej kancelarii radcy prawnego. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania to chętnie na nie odpowiem w komentarzach lub mailem (mój adres e-mail: m.poproch@aspektyprawa.pl).